Günümüzde önemi her geçen an artan içerik pazarlaması bir kitleyi çekmek için kullanan bir pazarlama stratejisinden daha fazlasını ifade etmektedir. Artık içeriği pazarlamak yeterli gelmemekte bu içeriğin nasıl pazarlanacağını, belirli stratejileri, taktikleri veya becerileri daha derinden anlamak gerekmektedir. İçeriğin oldukça geniş bir erişim sağlaması, uzun ömürlü ve etkili olması için görsel, işitsel ve yazılı sosyal içeriğe pazarlama tekniklerini beceri ile uygulamak gerekmektedir. İçerik pazarlamasını, hedef kitlenizi satış kanallarınıza çekmek için çekici içerikler paylaşarak ihtiyaçlarına nokta atışı yapabileceğiniz uzun soluklu bir strateji oyunu olarak düşünebilirsiniz.

İçindekiler

İçerik Pazarlaması Nedir?

Bir çok tanımı yapılan içerik pazarlamasının İçerik Pazarlama Enstitüsü tarafından yapılan tanımı fikir birliğini temsil eder.

’’İçerik pazarlaması, kârlı müşteri eylemini sağlamak amacıyla, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde etmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma ve dağıtma stratejik pazarlama yaklaşımıdır.’’

Bu tanımda yer alan değerli, alakalı ve tutarlı kavramlarını anlamak, içerik pazarlama stratejinizi etkili bir biçimde hazırlamanız açısından önemlidir.

Değerli: İçerik pazarlaması karşılanmayan bir ihtiyaca hizmet ettiğinde değerlidir ve başarıya götürme olasılığı çok yüksektir. Örneğin, müşterilerin aradıkları kritik bilgileri sunmak, hayatlarını kolaylaştırmak için bir araç veya teknik sağlamak veya karmaşık bir sürecin adımlarında onlara rehberlik etmek şirketiniz için bir değer yaratır.

Alakalı: İçeriğiniz, yalnızca işletmenizin daha da ileri götürmek istediği hedefler ve amaçlar değil, hedef kitlenin ilgi alanlarına ve bilgi gereksinimlerine de hitap etmelidir.

Tutarlı: Bir ya da iki iyi yapılandırılmış içerikle kısa sürede popüler olabilir ve bu sebeple iyi hissedebilirsiniz. Ancak sürekli olarak değerli bir içerik sunmazsanız ziyaretçilerinizin ilgisi azalacaktır. Düzenli bir programda değerli ve alakalı içerik yayınlamanız başarınızı yükseltecektir.

İçerik pazarlaması, yaptığınız işle ilgili farkındalık yaratmak için içerik oluşturup paylaştığınız bir pazarlama türüdür. Amaç, hedef kitlenize ne sattığınızı değil işletmenizin neyi temsil ettiğini ve nasıl bir değer oluşturduğunu anlatarak onların sadakatini kazanmaktır. İçerik pazarlamasında ücret ödemeden organik arama sonuçlarında bulunabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz. Doğru stratejiler izlediğinizde müşterilerinizle de ilişkiler kurabilirisiniz. İyi uygulanmış bir içerik stratejisi, piyasada güven ve otorite oluşturur.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması, müşterileri çekmek, meşgul etmek, dönüştürmek ve elde tutmak için bir fırsattır. Içerik pazarlaması neden önemlidir sorusunu şu beş unsur ile açıklayabiliriz:

1. Farkındalık Yaratmak ve Potansiyel Müşterileri Çekmek

İnsanların markanızdan ve sunduğunuz hizmetlerden haberi yoksa karşılamak istedikleri ihtiyaçları için sizi arayamazlar. Rakiplerinizin aramalarda hangi içeriklerle sıralandığını analiz edip müşterilerinizin çözmek istedikleri sorunla ilgili ilk zihinsel bağlantıyı kurabilirsiniz. Böylece markanız için bir içerik stratejisi oluşturabilir, potansiyel müşterilerinizin sizi keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

2. Kitlenizle Etkileşim Kurmak ve Güvenilirlik Oluşturmak

Insanların varlığınızdan haberdar olması, markanızı veya ürününüzü seçeceği anlamına gelmez. Ancak, talep ettikleri fikir veya ürünleri art arda gelen aramalarda dikkat çekici ve tatmin edici içeriklerle bulduklarında size şans verme olasılıkları artacaktır.

3. Müşterileri Dönüştürmek

Potansiyel müşterileriniz kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu bilseler bile, sizi seçmeden önce yine de kafalarında soru işaretleri olabilir. Potansiyel müşterilerinize, rekabete karşı ne durumda olduğunuzu anlatmanız, insanların müşteri olmaya karar vermelerine yardımcı olmak için son motivasyonu verebileceğiniz yer olabilir.

4.Sadakat Oluşturmak ve Elde Tutmak

İçerik pazarlamanın nihai hedefi, satışları artırmak ve bir işletmeyi büyütmektir, bu nedenle bu sadece bir satış kazanmaktan daha fazlasıdır. Aynı zamanda mevcut müşterilerinizi etkileşimde tutmanıza ve bilgilendirmenize yardımcı olur, bu da elde tutmayı ve marka sadakatini sağlar.

5. İçerik Pazarlamasının Bileşik Getirileri Vardır (Uzun vadede ekonomiktir.)

İçerik pazarlaması ilk yatırımın bileşik getirilerine sahiptir. Ücretli reklamlar gibi, yatırım yapmayı bıraktığınız anda çalışmayı bırakmazlar. Örnek verecek olursak blogunuza 100 tıklama getirmek için bugün reklamlara 1000$ harcıyorsanız, aynı sonucu elde etmek için yarın 1000$ daha harcamanız gerekecektir. Ancak optimize edilmiş kaliteli bir içerik oluşturmak için 1000$ yatırdığınızda, o içerik yayınlandıktan aylar ve hatta yıllar sonra sitenize trafik çekmeye devam edebilir.

İçerik Pazarlamanın Başarı Metrikleri

İçerik pazarlaması işletmenizin büyümesi için dahil etmek istediğiniz bir strateji olacaktır. İçerik pazarlamasını doğru planlamak için zaman ve enerji ve etkili yürütmek için kaynak gerekir. İşletmenizin büyümesi ve karlı bir duruma gelmesi için uyguladığınız diğer tüm stratejiler gibi, içerik pazarlaması stratejisinin de sağlıklı bir yatırım getirisine sahip olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Bunu anlamak için içerik pazarlama metriklerini bilmeniz gerekir. Bu verilerle, uyguladığınız stratejinin beklenen etkiyi yaratıp yaratmadığını, yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini veya farklı bir içerik pazarlama stratejisi planlamanız gerekip gerekmediğini belirleyebileceksiniz. 

1. Trafik Kaynakları

İnsanların içeriğinizle ilgilendiklerini öğrenmek tatmin edici ve motive edici bir durumdur. Gerçekten başarılı bir içerik pazarlama planı, ilgi çekici içerik yoluyla yeni potansiyel müşterileri çekecektir. Aynı zamanda, mevcut müşterilerle de daha fazla etkileşim yaratmanıza olanak sağlayabilir. Bu durum akılda kalmanıza yardımcı olur. Okuyucuların içeriğinize nasıl ulaştıklarını bilmek önemlidir. Bloğunuzun veya web sitenizin trafik kaynaklarını bulmak için Google Analytics gibi bir platform kullanabilirsiniz.

 2. İzlenimler

İçeriğiniz nasıl karşılık bulduğunu, Google’da arama yapan kişilerin sorunlarına bir “cevap” olduğunuzu bilmeniz takip edeceğiniz strateji açısından önemlidir. Ne kadar çok gösterim elde ederseniz, o kadar çok kişiye ulaşırsınız. Google Search Console’u kullanarak içeriğinizin kaç gösterim aldığını belirleyebilirsiniz.

 3.Tıklama oranı

İçeriğinizin gösterimleri veya görünümleri hedef kitlenizin nasıl genişlediğini bilmeniz yönünden önemlidir, ancak tıklama oranınızı öğrenmeden içeriğinizin etkili olup olmadığını tam olarak anlayamazsınız.

Daha fazla kişi içeriğinizi görüntülüyor veya ilgileniyor olabilir, ancak bu onları harekete geçiriyor mu? Web sitenizi ziyaret ediyorlar mı? Ürünleriniz hakkında daha fazla şey öğreniyorlar mı? Tıklama oranınızı anlamak, optimizasyon çalışmalarınız için önemli bir göstergedir.

4. İçerik Paylaşımları ve Geri Bağlantılar

Kaliteli içerik yayınladığınızı varsayalım ancak paylaşmak için yeterince iyi olduğundan emin olmalısınız. İçeriğinizin ne kadar iyi olduğunu test etmek için, insanların onu kendi hedef kitleleriyle paylaşacak kadar yararlı veya ilginç bulup bulmadıklarını bilmeniz gerekir.

İçeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa, Google onu daha üste sıralar ve daha fazla kişiye gösterir. Web sitenizdeki sayfaların ve sosyal medyada paylaşımlarınızın ne kadar ve nerede paylaşıldığını BuzzSumo veya Ahrefs gibi bir araçlar kullanarak analiz edebilirsiniz.

5. E-posta Katılım Oranları

İçerik pazarlamanız iyi performans gösterdiğinde ve işini gerçekten yaptığında, okuyucular iletişim bilgilerini sizinle rahatça paylaşacak ve söyleyeceklerinizin daha fazlasını duymaya ve potansiyel olarak ürün veya hizmetinizi gelecekte satın almaya istekli olacaktır. Tercih edeceğiniz bir E-posta pazarlama yazılımı size bu ölçümü verebilir.

6. Hemen Çıkma Oranı

Genel olarak, insanlar web sitenize geldiklerinde keşfetmeye, içeriğinizin bir kısmına göz atmaya ve satın almaya zaman ayırırlar. Ancak bazen, insanlar yönlendirildikten hemen sonra web sitenizden uzaklaştıkları için yüksek bir hemen çıkma oranı görürsünüz. Bunun nedeni yavaş yükleme veya beklediklerinden farklı bir içerik ile karşılaşma olabilir.

Hemen çıkma oranınızı bilmek ve bunun sebebini anlamak önemlidir. Bu, web sitenizdeki neyi yanlış yaptığınızı anlamanızı, kaliteli içerik oluşturmak için tüm zaman ve çabanızı doğru yolda harcamanıza yardımcı olur.

7. Anahtar Kelime Sıralaması

İçerik pazarlamasının büyük ve önemli bir kısmı, hedef kitle için doğru anahtar kelimeleri seçmektir. “Hedef kitleniz Google’da ne arıyor?” Bunu analiz ettikten sonra, bu kelimeleri içeriğinize dahil edebilir ve Google aramalarında daha kolay bulunabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerken husus anahtar kelimelerin zamanla değiştiğini ve seçimlerinizde başarılı olup olmadığınızı bilmenizdir. Semrush, Ahrefs veya Google Arama Konsolunu gibi araçları kullanarak anahtar kelime sıralamalarınızı inceleyebilir ve iyi performans göstermediğinde anahtar kelimelerinizi veya içeriğinizi değiştirebilirsiniz.